IX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”

W niedzielę, 21 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Śmiarach odbył się IX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”. W tegorocznej edycji Festiwalu, którego organizatorem jak co roku był Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie, zaprezentowało się 9 zespołów i 5 solistów.

Jak co roku występy artystów poprzedziła Msza święta sprawowana w kościele parafialnym w Śmiarach przez ks. proboszcza Sławomira Groszka. Po eucharystii wszyscy udali do Szkoły Podstawowej w Śmiarach, gdzie odbyły się przesłuchania konkursowe.

Festiwal oficjalnie otworzyli: Janina Dołgich - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie, oraz Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew.

Prezentacje na scenie poprzedził tradycyjnie występ Zespołu Ludowego "Wiśniewiacy" im. Zbigniewa Myrchy pod kierownictwem Pana Stanisława Wróblewskiego.
Na scenie zaprezentowały sie nastepujące zespoły:
- Kapela Zbucka i Przyjaciele - GOK Zbuczyn
- Zespół „ Złote Lata” - Sokołowski Ośrodek Kultury Sokołowski Ośrodek Kultury
- Zespół „ Złote Kłosy” z Wyczółek Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach
- Zespół Śpiewaczy Chodów GOK Chodów
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej - Łosicki Dom Kultury
- Zespól Wokalny „Radość” z Radomyśli - Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Radość”
- Zespół MROKOWIACY - GOK LESZNOWOLA k/Piaseczna
- Chór „Sursum Corda” - Związek Polaków na Białorusi
- Zespół Retrostars - Sokołowski Ośrodek Kultury
 oraz soliści:
- Tadeusz Zawistowski
- Krystyna Krysiak
- Dariusz Grala
- Jacek Czarnacki
- Maksym Andrejczenko

W tej edycji festiwalu wykonawców oceniało jury w składzie:
Michał Hołownia – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach,
Izabela Kiryluk – nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach
Małgorzata Borkowska – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Tożsamości Kulturowej oraz Rozwoju Regionu Mazowsza i Podlasia „Tradycja-Rozwój-Przyszłość” .

W kategorii Zespoły, decyzją jury,
I miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej,
II miejsce zajęła Kapela Zbucka i Przyjaciele pod kierownictwem Tomasza Radomyskiego.
III miejsce zajął Chór Sursum Corda z Grodna na Białorusi pod kierunkiem Ireny Jagowdzik.
Wyróżnienie zdobył Zespół Śpiewaczy z Chodowa pod kierunkiem Marka Stańczuka.

W kategorii Soliści,
I miejsce zdobył Maksym Andrejczenko z Grodna pod kierownictwem Ireny Jagowdzik.
II zajął Tadeusz Zawistowski, solista zespołu „Retro Stars” ze Sterdyni,
III miejsce przypadło Jackowi Czarneckiemu pod kierownictwem Sebastiana Kaniuka.

W trakcie obrad jury publiczność miała niepowtarzalną okazję wysłuchać pięknego koncertu Chóru Sursum Corda z Grodna na Białorusi, który przebywał w naszej gminie na zaproszenie organizatorów Festiwalu.

Na zakończenie tradycyjnie wszystkie zespoły odśpiewały kolędę „Bóg się rodzi”.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom, którymi byli:
- Powiat Siedlecki,
- Dwór Mościbrody;
- Caritas Diecezji siedleckiej.

Patronat medialny uroczystości:
- Tygodnik Siedlecki